Reportaż Prasowy

 

Celem zajęć jest wprowadzenie uczestników w specyfikę gatunku jakim jest reportaż. Proces ten obejmuje całościowe ujęcie modelu masowego komunikowania. Omawiamy więc:

  • Nadawcę - reportera. Jego samoświadomość, predyspozycje, procesy twórcze, jego środowisko, grupę odniesienia i specyficzny styl życia. Tu również przekazujemy podstawy historii gatunku i jego głównych najwybitniejszych przedstawicieli.

  • Przekaz - tu ma miejsce przekazanie podstaw praktycznej i warsztatowej nauki reportażu a mianowicie problemy: tematu, techniki i sposobów zbierania materiałów oraz konstrukcji tekstu.

  • Odbiorca - ostatni etap to problem zdefiniowania czytelnika, słuchacza, widza (adresatów przekazu) oraz problem samoświadomości i światopoglądu piszącego.

Uczestnicy seminarium piszą reportaż na własny i zlecony temat. Prace omawiane są z prowadzącym zajęcia. Prowadzący zaznajamia też uczestników seminarium z własnymi, bieżącymi pracami z zakresu reportażu.

 

 

Film Dokumentalny

 

Zajęcia z Filmu Dokumentalnego to przede wszystkim ćwiczenia. Celem ćwiczeń jest przekazanie "abecadła" realizacji filmu dokumentalnego. Każde zdarzenie, sytuacja, człowiek może być tematem komunikatu audiowizualnego. Jak taki komunikat, krótszy lub dłuższy, opracować? Jak jego realizację zaplanować? Jakie są zasady realizacji obrazu filmowego, zasady montażu na etapie zdjęć? Słuchaczy Kursu Mistrzowskiego należy nauczyć tworzenia komunikatu audiowizualnego. Należy to uczynić metodycznie i od podstaw. Od realizacji ujęcia i sceny, ujęcia statycznego i dynamicznego, rozmowy, wywiadu i wypowiedzi do kamery. Ćwiczenia zbudują elementarną umiejętność opowiadania obrazem, tzn. budowania sceny. Nurt teoretyczny towarzyszący tym ćwiczeniom pozwoli na przyswojenie wiedzy o narzędziach do rejestracji obrazu i dźwięku. Studenci poznają jakie są zasady realizacji obrazu filmowego, zasady montażu na etapie zdjęć.
 


Dokument Radiowy

 

Na przykładzie reportażu  student zapoznaje się z  pełnym obrazem funkcjonowania przekazu radiowego,  które może być dziełem sztuki, produktem handlowym,  bywa też  instrumentem propagandy. Medium radiowe  daje ogromne w tym zakresie możliwości. Na tym tle chciałabym pokazać, kiedy dźwięk staje się tworzywem, a radio miejscem kreacji artystycznej. Poprzez słuchanie starannie  wybranych prac z historii polskiego i światowego reportażu i dokumentu radiowego student poznaje strukturę reportażu,  zasady budowania dramaturgii radiowej, funkcję muzyki i innych środków wyrazu podporządkowanych autorskiemu przesłaniu. Jakie bywają pułapki? Zajęcia mają na celu dać podstawową wiedzę o prawach rządzących tym medium i dają okazję do samodzielnych prób świadomego posługiwania się tworzywem i środkami radiowymi. Dwa etapy. Praca nad reportażem zbiorowym - uczenie się pracy zespołowej. Drugi etap to samodzielna praca autorska.


 

Fotoreportaż

 

W trakcie wykładu, dzięki prezentacjom multimedialnym, studenci będą mogli zapoznać się z kluczowymi postaciami historii fotografii dokumentalnej i reportażowej. Zaprezentowane i omówione zostaną podstawowe definicje fotografii. W oparciu o przykłady prac fotografów, będą prowadzone poszukiwania różnic i przenikania się dokumentu oraz reportażu. Przeprowadzona zostanie retrospektywna analiza twórczości wielkich fotografów. W oparciu o wybrane fotografie, studenci będą mogli przeanalizować w jakim środowisku i z jakich powodów czy w jakim celu tworzyli czołowi przedstawiciele fotografii dokumentalnej i reportażowej; jak pracowali, jaki mieli warsztat i jak wpłynęli na życie społeczne i kulturalne.
Na podstawie fotografii przyniesionych przez studentów, przeprowadzana będzie analiza i dokonywany podział zdjęć pod katem rożnych kryteriów. Nauka analitycznego i krytycznego spojrzenia na poszczególne prace oraz – w oparciu o uprzednio zaprezentowane definicje – sztuki dokonywania wyboru. Przy okazji prezentacji wybranych zdjęć, poruszona zostanie kwestia doboru tematu i etyki zawodowej. Podjęte będą próby interpretacji poszczególnych zdjęć jako prac niezależnych i w kontekście materiałów pisanych. Dokonywana będzie analiza wzajemnego przenikania się dokumentu i reportażu na podstawie zdjęć z festiwali, wystaw i archiwów. Wspólne ćwiczenia będą oscylować wokół pytania czy wszystko może być dokumentem, gdzie kończy się rzeczywistość a zaczyna kreacja.

 


Sztuka realizacji dźwięku

 

Program przedmiotu obejmuje: praktyczne posługiwanie się mikrofonem, planami dźwiękowymi, kończąc na realizacji własnego nagrania – od pomysłu na audycję, do skończonego dzieła – w pierwszym semestrze etiuda dźwiękowa, w drugim – na stopień – własny utwór dokumentalny. Studenci wspólnie z prowadzącym przesłuchują nagrania, uczą się montażu i zgrania form dokumentalnych przy pomocy komputera.
 

Zdobyte  umiejętności:

  • dokonanie samodzielnej oceny jakości nagrań – własnych i kolegów

  • samodzielna realizacja własnych projektów


 

Opowiadanie i Dialog

 

Celem zajęć jest wprowadzenie uczestników w specyfikę przetwarzania problematyki i realiów współczesności, a także egzystencjalnych doświadczeń osobistych w utwory mające cechy prozy artystycznej – opowiadanie, esej, powieść, ze szczególnym uwzględnieniem  naciskiem na formę krótkiego opowiadania.
Uczestnicy seminarium piszą prace na proponowane przez siebie tematy – prace omawiane są na zajęciach seminaryjnych, w ramach dyskusji z uczestnikami zajęć, którzy też te prace czytają. Jako materiał przykładowy i porównawczy służą  teksty prozatorskie polskie i tłumaczone, współczesne i historyczne. Analiza prac studenckich i tekstów przykładowych obejmuje szeroki zakres problemów – od sprawa piękna i skuteczności języka, przez poszukiwania stylistyczne, zasady budowania postaci, fabuły i przedstawiania konfliktów, aż po zagadnienia etyki pisarskiej,  odpowiedzialności twórcy wobec czytelnika, sposobów docierania do rynku czytelniczego, współpracy z czasopismami, kontaktów z wydawcami. Tematami seminarium bywają też problemy psychologii pracy twórczej, znaczenia samoświadomości i wykorzystania introspekcji, budowy własnego warsztatu pisarskiego, archiwum.


 

Dramat Teatralny

 

Zajęcia z Dramatu Teatralnego są formą indywidualnych ćwiczeń nad tekstem teatralnym, jego budową i formą warsztatową, gdzie każdy student może otrzymać w pełni profesjonalną metodę pisania scenariuszy teatralnych, telewizyjnych czy też filmowych. Studenci Laboratorium Reportażu, mają możliwość wielowymiarowego kształcenia, które jest bardzo przydatne w multimedialnym świecie, i staje się normą. Dramat Teatralny pomaga rozwijać wyobraźnie i wrażliwość w kształtowaniu osobowości reportera, uczy aktywnej twórczości, a także daje podstawy dramatopisarstwa. Tematy do ćwiczeń z których korzystają studenci, są oparte o fakty lub o wyobraźnie studentów.
Jesienią 2015 roku w ID UW powstał Teatr Faktu LR, którym mam przyjemność kierować, gdzie artystyczne realizacje budowane są na bazie reportaży powstałych w Instytucie Dziennikarstwa. Teatr zrzesza aktorów profesjonalnych, reżyserów filmowych i teatralnych, scenarzystów, dramatopisarzy, reporterów, a także studentów ID UW.

Copyright © 2015 - 2020 Laboratorium Reportażu. Design by FAME agency

 

 

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.