Janusz Deblessem

 

Zadebiutował w Studenckim Radiu "Żak" Politechniki Łódzkiej. Polski dziennikarz radiowy, prezenter Programu III PR, promotor poezji śpiewanej. Fascynacja reportażem radiowym rozpoczęła się od audycji Witolda Zadrowskiego, laureata Prix Italia (1966), pt. "Śmierć słonia". Odkrywcze było spostrzeżenie, że można w ten sposób opowiadać o świecie, że rozmowa z drugim człowiekiem i towarzyszące jej nagrania dźwięków, układają się w całość, przekraczającą te nagrane słowa i to miejsce, uruchamiają wyobraźnię, że słuchając tego, każdy słuchacz może sobie opowiedzieć swoją historię! To się działo na obozie dla dziennikarzy studenckich. Na tym samym obozie zrobił swój pierwszy radiowy reportaż pt. "Dom na wyspie".

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Deblessem

Waldemar Zdrojewski

 

Urodził się w 1963 roku w Łodzi. Jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczpospolitej. Wykładowca fotografii w Laboratorium Reportażu oraz na studiach dziennych magisterskich z zakresu dokumentalistyki w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu wystaw: "Wszędzie nigdzie", "Bazarowo", "Moja Tarczyńska", "Ludzie miejsca klimaty", "Dzień po...". Założyciel Galerii Obserwacja.

 

Źródło: http://www.zdrojewski.art.pl/taki-ja/

Marek Kochan

 

Studiował dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a także scenariopisarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Stypendysta rządu Republiki Włoskiej, odbył staż badawczy na Uniwersytecie w Padwie. Autor kilkunastu artykułów naukowych, książek "Slogany w reklamie i polityce" (Trio, 2002, 2005, 2007) oraz "Pojedynek na słowa". Techniki erystyczne w publicznych sporach (Znak 2005, 2012); redaktor tomu Sztuka debaty (Słowo/Obraz/Terytoria 2014). Twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

 

Źródło: http://encyklopediateatru.pl/autorzy/5672/marek-kochan

Michał Bukojemski

 

Urodził się 22 września 1946 roku. Ukończył Wydział Operatorski PWSTiF w Łodzi. W latach 1971-76 współpracował z WF "Czołówka" jako operator filmów dokumentalnych. Zrealizował ponad 50 filmów dokumentalnych. Od 1983 roku był przewodniczącym Komisji Zawodowej Operatorów Obrazu SFP, w latach 1987-90 był wiceprezesem SFP. Był operatorem kamery w filmach Andrzeja Żuławskiego (Na srebrnym globie, zdj. Andrzej J. Jaroszewicz) i Ridley’a Scotta (Helikopter w ogniu, zdj. Sławomir Idziak). Współpracując z Laboratorium Reportażu nakręcił 5 odcinkowy film "Z kroniki Auschwitz" w 2004 r. W 2010 r. nakręcił pierwszy dokumentalny film w technice 3D o likwidacji getta w Łodzi "Litzmannstadt Ghetto".

 

Źródło: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=115358

Piotr Wojciechowski

 

To urodzony 18 lutego 1938 roku w Poznaniu taternik, narciarz, grotołaz, geolog, pisarz, rysownik, dramaturg, publicysta, scenarzysta i reżyser filmowy, laureat nagrody im. Wilhelma Macha, nagrody Kościelskich, nagrody PEN-Clubu, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Absolwent geologii Uniwersytetu Wrocławskiego (1961), dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (1964) oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1969). Autor wielu powieści. oraz licznych książek dla dzieci. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na kilka języków.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Wojciechowski

Janina Jankowska

 

Urodziła się 1 maja 1939 r. w Jadowie. Jest dziennikarką i reporterką radiową. W Polskim Radiu pracuje od 1961 r. Początkowo jako redaktor działu oświatowego, a od 1973 r. W redakcji Reportaży Literackich. Pracę tę otrzymała dzięki reportażowi "Mam dopiero 21 lat" (o procesie młodych ludzi zakończony karą śmierci), który otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na reportaż. Od 1976 roku jest współpracowniczką prasy niezależnej - "Biuletynu informacyjnego". W Sierpniu 1980 roku wbrew zakazom kierownictwa Polskiego Radia pojechała na Wybrzeże dokumentować Strajk w Stoczni Gdańskiej, co zaowocowało reportażem "Polski Sierpień".

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Jankowska

Zbigniew Paterak

 

Urodził się 8 kwietnia 1963 r. Jest absolwentem Krakowskiej PWST (Wydział Aktorski) oraz absolwentem Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa UW. W latach 1988-1990 był etatowym aktorem w "Teatrze Nowym" w Łodzi. Od 1990 roku do 1996 przebywał w Stanach Zjednoczonych, mieszkając w Nowym Jorku i Miami. W tym okresie związany był ze środowiskiem artystycznym Nowego Jorku, współpracując z Polskim Instytutem Teatralnym, Polish-American Federation for the Arts, Polish TV-Network, oraz w Studio 3.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Paterak

Marek Miller

 

Urodził się 23 marca 1951 roku w Łodzi. Magisterium z socjologii obronił w 1978 roku na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1986 był reporterem tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" w Warszawie. W latach 1987-1989 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. W latach 1989-1993 był naczelnym redaktorem miesięcznika "Bestseller". W latach 1994-1998 prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Sprawował funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1998 jest członkiem Rady Programowej Telewizji POLSAT.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Miller

Copyright © 2015 - 2020 Laboratorium Reportażu. Design by FAME agency

 

 

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.